Силово предаване. Силовото предаване служи да предаде въртеливото движение от двигателя до двигателните колела.
1 - съединител
2 - предавателна кутия
3 - карданно предаване
4 -главно предаване
5 -диференциал
6 -полувалове
При класическата схема за разположение на силовото предаване, двигателят е разположен отпред в автомобила (предно разположение), а двигателните колела отзад (задно предаване). В този случай силовото предаване се състои от съединител , предавателна кутия ,карданно предаване , главно предаване , диференциал и полувалове . Все повече съвременни автомобили имат предно разположен двигател и предни двигателни колела. Това опростява конструкцията, защото няма нужда от карданен вал и съответно от място за него в купето.
1 - Съединител
Съединителят осъществява подвижна връзка между двигателя и предавателната кутия.
1. При натискане на педала на съединителя единият от дисковете се отделя и се прекъсва предаването на движението от двигателя към предавателната кутия.
2. При отпускане на педала пружината връща диска и го притиска към другия диск, при което той започва да се върти.
3. При пълно отпускане на педала на съединителя двата диска са напълно притиснати и се въртят за едно, като въртенето ма коляновия вал се предава на предавателната (скоростната) кутия.
Временното прекъсване на връзката е необходимо за превключване на предавките в предавателната (скоростната) кутия и особено за плавното първоначално потегляне на автомобила.
2 - Предавателна кутия
Предавателната кутия дава възможност да се изменя тегпителна-та сила и скоростта на въртене на двигателните колела при постоянна мощност на двигателя. Това става чрез включване на различни двойки зъбни колела е предавателната кутия (по подобие на скоростите на велосипеда). Чрез предавателната кутия се осъществява и движението назад, а така също и за продължително разделяна на двигателя от двигателните колела (двигателят работи, съединителят е включен, а двигателните колела не се движат).
3 - Карданно предаване
Карданното предаване предава движението от предавателната кутия на главното предаване. Повечето съвременни автомобили са с предно предаване и там отсъства точно този вид карданен вал.
4 - Главно предаване
Главното предаване има за задача да намали оборотите на въртене на карданния вал и да предаде движението под прав ъгъл на полуваловете, които задвижват двигателните колела. Състои се от една двойка конусни зъбни колела.
5 - Диференциал
Диференциалът е механизъм, които позволява двете двигателни колела да се въртят с различни обороти при движение в завой или при неравности по пътя.
6 - Полувалове
Типтроник
Типтроник (на немски: Tiptronic) е вид автоматична скоростна кутия, изобретена от Порше. Използва се в автомобилите Порше, а също така и по лиценз в други марки. Наименованието Типтроник е запазена търговска марка на Порше. Основната разлика между обикновена автоматична скоростна кутия и Типтроник е възможността шофьорът сам да сменя предавките в ръчен режим. Това става с отделна пътека за скоростния лост или с планки на волана. Дали скоростната кутия да бъде напълно автоматична или да избере Типтроник функцията, избира шофьорът с бутон.
С цел да се запазят двигателят и трансмисията, повечето Типтроник скоростни кутии могат да реагират в пълен провивовес на шофьора, ако установят грешно или опасно за автомобила действие. Така например 5-степенната Типтроник скоростна кутия на Ауди превключва автоматично на по-висока предавка, ако стрелката на оборотомера влезе в червената зона. Също така при спиране скоростната кутия сама ще изреди всички предавки, ако шофьорът не го направи. Разбира се, има изключения - например при спортния Астън Мартин Ди Би 9 Типтроник системата е настроена да не превключва на висока предавка, дори и при много високи обороти, защото автомобилът е спортен.
Повечето Типтроник-системи имат два режима на работа - автоматичният, обикновено наречен Комфорт и ръчният, най-често наричан Спорт. По-новите системи дори разчитат на електронния контрол на двигателя, за да се "приспособят" към конкретния начин на шофиране на собственика. Автоматичният режим така става близък до ръчния